Říjen 2012

Jane Austen - knihy i filmy

31. října 2012 v 18:26 | Dani |  knihy
Je podzim a s ním asi přichází nejideálnější čas na četbu knih Jane Austenové. Jsou řazeny do žánru tzv. domestic novel, tedy mezi romány rodinného života. Určitě je zajímavé, že na rozdíl od např. podobně slavné knihy Jana Eyrová se o knihách Jane Austenové v době mé školní docházky vůbec nemluvilo. Naše generace si je tedy asi musela pro sebe objevit sama, ale pro mě to byl jeden z těch úžasných objevů. Pokud jste ještě nic od Austenové nečetli, zkuste alespoň nejslavnější román Pýcha a předsudek. Laskavý ironický nadhled, milostné příběhy plné nedorozumění, kdy ne vždy dokáží hrdinové správně odhadnout pocity svého protějšku, to vše zasazené do pro nás idylického období přelomu 18. a 19. století. Román byl skvěle zfilmován (recenze zde). Existuje i seriál, ale přiznávám, že jeho herecké obsazení mi příliš nesedlo (zde). Podobně byly zfilmovány i romány Rozum a cit (recenze zde) a Emma (zde), u něho lze myslím doporučit i seriál (zde).
Pokud však patříte ke stejnému typu čtenář - divák jako já a máte problém s tím, že máte tendenci knihy a filmy porovnávat, pak si raději přečtěte nejdříve její knihy. I když.... všechny filmy se drží knih velice věrně a to včetně dialogů, takže jako u mála děl mám ráda knihy i filmy stejně.

A nakonec bych doporučila ještě jeden film o čtenářském klubu Jane Austenové Láska podle předlohy.

Malá vánoční předpremiéra

28. října 2012 v 8:42 | Dani |  jen tak
Včera jsem v troubě dopékala krůtí stehno a byla to úplně taková ta vůně, která zaplňuje kuchyň o vánočních svátcích. Pak jsem ještě zapékala jablka, další naprosto vánoční vůně. Dnes jsem se ráno podívala z okna a nevěřila jsem vlastním očím: sníh! Já vím, včera ho byly plné zprávy, ale přece jen žiji v Brně a tady se většinou sněhu tak brzy nedočkáme. Tak mám pocit, že se letos v kalendáři ty svátky nějak popletly.


"Něco je špatně" ?

24. října 2012 v 16:09 | Dani |  knihy
Když jsem si přečetla aktuální téma týdne "Něco je špatně", tak se mi okamžitě vybavily kriminálky. Ten neurčitý pocit některého z hrdinů.... no a také můj pocit, který mívám při čtení. Najednou víte, že tady něco nehraje, jen teď zjistit jestli jde o nápovědu či chybu autora, i to se někdy stává.

A pak mi to došlo. Něco opravdu je špatně, ale se mnou. Nějak mě moje oblíbené kriminálky přestaly bavit a trvá to už docela dlouho. Vím o vlně nadšení ze severských autorů, ale nemohu se k četbě nějak přinutit. V knihovně jsem stála před jednou takto vychvalovanou detektivkou a nechala ji tam. Místo toho jsem si znovu půjčila Manfieldské panství, i když tento román, snad i neprávem, považuji za nejslabší Austenové román. Jeho hlavní hrdinka se na rozdíl od jiných jejích postav do dnešní doby moc nehodí, nic nemůže, za vším hledá nějaký morální problém, takto prostě ideál dnešních dívek nevypadá. Ale mám teď s příchodem podzimu takovou uvolněnou náladu a do té se právě romány Austenové báječně hodí. A musím se přiznat, že vždy lituji, že Austenová zemřela tak předčasně, určitě bych si ráda přečetla ještě další spoustu jejích knih.

A pak jsem zapátrala co vlastně čtu a co mě baví. Mezi mými oblíbenými vede anglická literatura a zdá se, že mám i větší slabost pro ženy autorky. A co vy?

Smetanová polévka z dýně (se skořicí)

16. října 2012 v 18:36 | Dani |  rychlá večeře
Jedna rychlá varianta dýňové polévky.

Poměr surovin neuvádím, záleží na tom, jak velkou dýni použijete.
kousek z velké dýně
kelímek smetany ke šlehání
sůl
česnek
zázvor
skořice
cukr
kousek bujónové kostky


Dýni rozkrájíme na kousky a povaříme v osolené vodě (vody dáme jen tolik, aby byla trošku nad kostičky dýně), můžeme přidat i kousek bujónové kostky. Když je dýně hotová, rozmixujeme, vše vrátíme na sporák a okořeníme lehce česnekem a troškou zázvoru, zalijeme smetanou, dosolíme a případně maličko přisladíme. Necháme chviličku povařit a odstavíme. Polévku můžeme dochutit mletou skořicí. Dejte ji nejlépe přímo do talíře horké polévky, jednak tak můžete vyzkoušet, jestli vám tato kombinace vyhovuje, jednak lehce rozmíchaná skořice vypadá na talíři zajímavěji.


Vzpomínka na léto II.

10. října 2012 v 22:54 | Dani |  jen tak
Když jsem se před lety vdávala, tak to byla taková klasická malá svatba na radnici. V létě, jednoho velmi horkého dne, měla svatbu naše příbuzná a vybrala si zahradu pod Špilberkem s výhledem na Petrov, opravdu úžasné místo. Je to samozřejmě i trošku o štěstí na počasí, když má člověk svatbu venku.


10. 10.

10. října 2012 v 21:59 | Dani |  jen tak
Za dalších deset let manželství deset růží. Moje druhá taková kytice. Mám z ní radost, ale zároveň si uvědomuji, jak je v životě všechno relativní...
Dvacet let uteklo jako voda.
Šalinka

8. října 2012 v 15:30 | Dani |  jen tak
Tato starodávná šalinka jezdila přes střed města ve víkendových dnech o prázdninách a v září. Při jedné z jejích posledních jízd jsem si ji ještě stihla vyfotit.


A ještě pohled z venku.... Fotka je tentokrát prázdninová, můžete si na ní prohlédnout i sochu z písku.


Slavnosti vína

3. října 2012 v 18:55 | Dani |  události
Festival v centru dění pokračuje až do pátku Slavnostmi vína. Můžete ochutnávat z velkého množství vzorků vín nebo si koupit burčák. Tuhle část slavností mám také ráda, ale s ochutnáváním je to horši než u jídla. Patřím totiž k lidem, kteří na sobě hned cítí i to malé degustační množství vína (0,5 dl) a ten pocit z alkoholu nijak zvlášť nemiluji. Ale zase se při tak rychlé reakci alespoň člověk opravdu neopije :-)