Muzejní noc Brno 2012

20. května 2012 v 9:06 | Dani |  události
Tak právě proběhl další ročník téhle úžasné akce. Co si ale budeme nalhávat, přece jen je to už po x-té a tak už muzea tolik nelákají, proto jsme tak jako loni naplánovali spíš divadelně - muzejní noc. Hned na začátku musím zmínit jedno velké plus: počasí. Tento ročník patřil k těm šťastným, kdy okouzlovala teplá téměř letní noc se svou prázdninovou atmosférou. Všude davy lidí, zahrádky i před půlnocí byly plné a nikdo se nemusel choulil pod deštníkam a spěchat se zahřát do nejbližšího muzea, což bylo (poté co vlnu veder vystřídalo velké ochlazení) velice příjemné překvapení.

Po loňské zkušenosti, kdy jsme se pro velký zájem už nedostali do zákulisí divadla, jsme letošní Muzejní noc zahájili nákupem vstupenek na prohlídky, což jak se ukázalo později nebylo nutné, ale nevadí, fronty byly docela krátké. No a protože sobota uběhla nečekaně rychle a nějak jsem zapomněla na kávu, bylo rozhodnuto, že zajdeme do kavárny. Nejdřív malá zastávka, na náměstí byl festival jídla, lahůdkové ochutnávky z restaurací, výrobky z prodejen, které se orientují na zahraniční potraviny, víno atd. Takže jsme ochutnali grilovaný oštiepok a hurá spojit příjemné s užitečným a dát si cappuccino v Domě umění.

Po výstavě v Domě umění jsme zašli do Uměleckoprůmyslového muzea a pak už na prohlídku do Reduty. Tady čekalo první a vlastně jediné nepříjemné překvapení, dlouhá fronta na vstup. Nicméně to opravdu stálo za to. Zákulisí tu není velké, úzké sklepní chodby, ale vše je téměř nové a moderní. Celkem malé jeviště a hlediště. Taky Vás pokaždé překvapuje, jak je hlediště bez diváků nejednou maličké? A potom v Mozartově sále první a naštěstí ne jediné příjemně romantické překvapení, mladičká pianistka v sále osvětleném svíčkami.

A nakonec druhý zlatý hřeb večera, prohlídka Mahenova divadla. Tady už žádná fronta na vstup, jen celkem krátká na lístky a ty my už měli, takže rovnou do divadla! Zákulisí je tu větší a přiznejme si to mnohem víc opotřebované. Je to opravdu zvláštní pocit, z toho téměř ubohého zázemí vstoupíte do zlaté nádhery, která obklopuje jeviště. Přesně jak řekla jedna z přítomných hereček: "Lesk a bída kurtizán". Na jevišti byla krásně výrazně barevná dekorace z hry Radúz a Mahulena (ano viděla jsem) a z Popelky. A když si pak sednete do hlediště a pozorujete tu pohádkovou dekoraci, herce v historických kostýmech a mezi nimi postávající, obdivující a fotící se diváky a to vše dozlata nasvícené, tak máte opravdu nevšední zážitek.
Jediné co mě zarazilo, byl proslov jednoho z herců, který po jevišti provázel. Lákal totiž i k prohlídce samotné, pro diváky běžně přístupné, části divadla. Možná jsem ho špatně pochopila, ale nějak to vyznělo, jako by očekával, že je mezi návštěvníky někdo, kdo ještě v tomto divadle v životě nebyl. Opravdu je něco takového možné? A dal by takový člověk těch 20,- Kč, aby se mohl do divadla podívat?

Tak a Brněnská muzejní noc 2012 končí........
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | Web | 24. května 2012 v 19:26 | Reagovat

To by se mi taky líbilo - taková akce. Ale mít s kým je potřeba....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama