Já, Claudius - Remember Me

27. května 2012 v 9:07 | Dani |  knihy
Není to tak dlouho, co jsem si přála pochopit, nakolik se člověk (tedy já ) s věkem změní. Jenže jak si vybavit, jací jste před těmi lety byly? A tak jsem se rozhodla přečíst si něco co mne v době, kdy jsem chodila na střední, absolutně nadchlo. Volba padla na knihu Já, Claudius. Tady myslím to, že znám děj, nehraje žádnou velkou roli. Tak jsem si ji s odstupem opravdu značné řádky let přečetla znovu. Pocit? Četla se mi dobře, děj mě bavil, ale absolutní nadšení už se neopakovalo. Nějak se mi potvrdilo, že člověk s tím, jak přichází starosti a má i míň času na čtení, potřebuje stále víc oddychové čtení. Něco co Vás stále strhne a vy zapomenete na okolní svět, jenže teď je to nějak složitější docílit, než tomu bylo v těch sladkých letech na střední.
Já Claudius jsem znovu nepřečetla zrovna včera, tak proč se k tomu porovnávání zážitků ze čtení vracím? Před lety jsem byla šílený knihomol, který četl kvanta knížek včetně klasiků, což už teď tak docela neplatí. Ale nejsem jediná, taková čtenářka je i v rodině, do které jsem se vdala. Považovala jsem ji ale spíš za takový ten typ člověka, který čte ty "správné" knihy a tak mne její včerejší proslov o knížkách docela překvapil. Prohlásila totíž, že ta správná kniha je ta, která Vás abslutně vtáhne do děje a vy máte stále potřebu dál číst. Ona mě úplně přesně vystihla! Jaký rozdíl, proti mému nedávnému zážitku, kdy se na mě někdo díval z patra a prohlásil, že ty správné knihy jsou jen ty, které Vás něčím obohatí, z kterých si můžete vzít ponaučení. Na mou opatrnou námitku, že z tohoto důvodu čtu literaturu faktu, ale u beletrie čekám hlavně to, že mě kniha bude bavit, jsem si vysloužila jen další opovržlivý pohled..... Proč tedy lidi vlastně čtou?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Páti Páti | 27. května 2012 v 9:13 | Reagovat

Ahoj,
byla bych moc ráda kdyby jsi klikla sem:
http://Topka09.mondozoo.com/
Moc mi tím pomůžeš, předem děkuju :)

2 Katka Katka | Web | 28. května 2012 v 9:11 | Reagovat

Ahoj, já jsem taky velkej čtenář, pořád mám před sebou frontu vypůjčených nepřečtených knížek, poslední dobou mám ale problém. Nedokážu se do čtení ponořit, pořád myslím na něco jinýho, pak nevím, co čtu, musím se vracet...taky neumím číst rychle. Jedniný tři knížky,který jsem přečetla víckrát, jsou Živá voda od Pagnola, Hledači mušlí od Pilcherové. K těm se vracím často. Zatímco ostatní jsou takové na běžícím pásu vyrobené, tahle mě (ženskou) okouzluje stále znovu. Tou třetí jsou Cesty životopis Sternebrgů (nyní z Častolovic).
Proč lidi čtou, o tom nepřemýšlím, spíš nechápu, že lidi nečtou. A je jich moc a čím dál víc. Podle mě z toho pramení spousta problémů dětí s učením i jejich charaktery...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama