Dilema čtenáře detektivek - díl 1. Proč?

22. května 2012 v 7:47 | Dani |  knihy
Detektivky jsem četla od mala, takže jsem jich už přečetla úctihodné množství. Tedy ne, že bych nečetla i něco jiného, ale těch detektivek bylo opravdu hodně a výběr dobrých záhy došel. Možná jsem moc náročná, nemám ráda ty, které jsou příliš akční, spíš by to měl být (dokonale logicky napsaný) rébus doplněný o určitou atmosféru. Jenže o rozšíření kriminálního žánru jsem zatím neuvažovala, až přišla náhoda s názvem Harry Potter.

Musím říct, že jsem opravdu dlouho odolávala, ale když jsem viděla jednu známou jak knihu právě čte, to její nadšení a hlavně slova, jak se to úžasně čte jako detektivka, tak jsem také podlehla. Myslím, že Rowlingová by opravdu mohla psát detektivky, jde jí skvěle takové to podsouvání čtenáři, které je pro tento žánr důležité. Ne, že by i ona nebyla místy průhledná, ale to je způsobeno spíš množstvím knih v její sérii, naučíte se chápat její myšlenkové pochody. A další věc, která ji prozrazuje, je jen a jen kladná - Rowlingová má totiž vše promyšlené do nejmenších detailů, takže každá nesrovnalost je opravdu nápovědou, není to jako u řady detektivek kde přemýšlíte, zda je tohle stopa či nedomyšlenost, která se autorovi do příběhu zamotala.

Jenže ani Harry Potter mě ještě k nápadu na změnu žánru nepřivedl, i když právě on stál za doporučením, abych si přečetla jinou knihu. Byl jím tolika lidmi proklínaný Twilight (což upřímně řečeno moc nechápu, mě přišel jako neškodná oddechová kniha, která je napsaná tak, že ji přečtete jedním dechem a nějakých údajných nesmyslností si ani nemáte čas všimnout, mozek vám je automaticky nevyhazuje, jak se to stává u řady detektivek).Twilight sice s detektivním žánrem nemá zase tak moc společného, ale právě on mě přivedl na myšlenku, zda se detektivky nedají nahradit moderní fantasy a YA literaturou. A ukázalo se, že ano, i zde je něco jako detektivní žánr, ale o tom zase příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama